Prečo takmer úplne upadla kondícia dnešných detí?

Autor: Vladimír Homola | 28.4.2017 o 20:44 | (upravené 30.4.2017 o 9:55) Karma článku: 7,19 | Prečítané:  2541x

Zhrnutie? Ani ohybnosť! ani sila! ani rýchlosť! ani vytrvalosť! V rozvoji vytrvalosti sú dnešní chlapci na úrovni dievčat spred 20 rokov   Najproblematickejšia oblasť telesnej výchovy je oslobodzovanie a ospravedlňovanie sa žiakov.

JUDO Sokol Vrútky usporiadal pre deti motorické testy, aby si deti otestovali svoju výdrž v pohybových aktivitách. Motorických testov sa mohli zúčastniť úplne všetky deti, ktoré mali záujem. Nakoľko sa venujeme tréningu detí vo veku od 5 – 12 rokov, pokúsime sa na základe vykonaných motorických testov zhrnúť reálny stav.  Deti súťažili v nasledovných testoch: hlboký predklon, sed – ľah opakovanie 1 minútu, skok do diaľky z miesta, šprint 20 metrov a výdrž na hrazde a hod medicinbalom.

Na testoch zúčastnilo 47 detí  so 7 Základných škôl a 8 Materských škôlok. Po vyhodnotení testov, vieme povedať, že najslabšou kategóriou, teda kde deti dosahovali podpriemerné výsledky, bola kategória 8-10 rokov.

Čo sa nám podarilo zistiť?

Ak to bude takto pokračovať na školách ďalej, kde sa telesná výchova stala len nejakou hodinou rehabilitácie naše deti budú dosahovať čoraz horšie výsledky. Výsledky detí hlavne v kategórii 8 – 10 rokov boli miestami až katastrofálne podpriemerná. Ohybnosť detí? Nebolo nič výnimočné, že deti nedosiali ani nulu. Sed – ľah po dobu jednej minúty – niektoré deti mali vôbec problém vydržať jednu minútu v kuse vykonávať tieto opakovania a niektoré výsledky : 7-10 opakovaní asi netreba viac komentovať, tak isto však dopadol aj šprint, teda jedna veľká katastrofa.

Zhrnutie?                                                                                                                                      

Ani ohybnosť! ani sila! ani rýchlosť! ani vytrvalosť!

Samozrejme, že deti za to môžu. Keď im systém umožňuje „necvičiť“ jasné, že väčšina si zvolí tú ľahšiu cestu. Je teda na nás, rodičoch aby hlavne rodič povzbudil deti do pohybu. Je určite pohodlnejšie im dať PC, mobil.. a preto som neskutočne rád, že sa na premiérovom meraní detí zúčastnilo 47 detí a rodičov.  

Nakoľko žijeme v meste, kde je veľké množstvo študentov na lekárskej fakulte, tak je úžasné sledovať ako Nóri využívajú možnosti športovania, teda nie je to tým, že by športovísk bolo málo, je to zrejme mentalitou. Či prší, sneží.. Nóri behajú, bicyklujú, hrajú hádzanú, volejbal a pod. Myslím si, že systém by mal myslieť hlavne na vzdelávanie učiteľov telesnej výchovy, TV, médiá, lebo dať deťom na telesnej výchove max 2x do týždňa zahrať si florbal a pod. nie je cesta.

„Teda tvrdím, že  telesná kondícia dnešných detí je diametrálne horšia ako bola v minulosti“ 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obchádza ministerstvo, Gröhling by mohol Matovičov plán blokovať

Do Vianoc by mali otvoriť aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Minúta po minúte: V Česku sa zastavil pokles nových prípadov

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 111-tisíc nakazených.

Dobré ráno

Dobré ráno: Zatýkalo sa aj po Mečiarovej vláde, podstatný bude až rozsudok

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?


Už ste čítali?