reklama

Lenivá generácia? Nechuť a nezáujem zo strany detí k športu.

Príčin neochoty detí k športovým aktivitám je niekoľko. Záujem dieťaťa o pravidelný pohyb a šport podnecujú a udržiavajú predovšetkým rodičia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

PRAVIDELNÝ POHYB Pravidelný pohyb a šport majú niekoľko pozitív pre zdravý vývin dieťaťa. Okrem vývinu kostry a svalstva, správneho držania tela a rozvoja dobrej pohybovej koordinácie celého tela, šport rozvíja aj psychiku dieťaťa. Najmä u detí je psychika veľmi tesne prepojená s telom.

KDE HĽADAŤ PRÍČINY? 

Hlavne v nás rodičoch, doma v rodine. No v neposlednej rade ale aj vo výchove v škole. Mnohé prieskumy dokazujú, že telesná výchova na školách upadá a pre deti je skôr strašiakom ako radosťou. Pedagógovia, lekári aj psychológovia dnes veľa hovoria o nezdravom životnom štýle dnešných detí a mládeže. Doba je uponáhľaná, rodičia nemajú času nazvyš, deti trávia čas pasívne, prevláda najmä

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
JUDISTA roku 2015 JUDO Club TJ Sokol Vrútky
JUDISTA roku 2015 JUDO Club TJ Sokol Vrútky (zdroj: Róbert Štober)

televízia, počítač, rozmáha sa obezita.

PODMIENKY NA ŠPORT 

Chýbajú podmienky aj ľudia, ktorí by sa im venovali, no aj deťom chýba vôľa vynakladať námahu a vo voľnom čase si vyberajú pohodlnejšie aktivity. Čia je to chyba? „U detí sa zmenil vzťah k pohybu. No nielen k pohybu – ku každej aktivite, ktorá si vyžaduje istú námahu. Deti si vyberajú to, čo je pohodlné, pri čom sa neunavia, čo je zábavné,“ Oproti minulosti nám chýbajú telocvične ( tie ktoré ako tak fungujú sú staré a schátralé ) nikto nechce do nich investovať, pretože to neprináša žiadny zisk, naopak máme obrovské množstvo nákupných centier, tie síce prinášajú zisk, ale generácia našich detí úplne stráca možnosť športovania. Čo s tým? Kompetentní síce neustále prezentujú rôzne projekty, granty, zákony a pod, bohužiaľ takmer vždy to zostáva v rovine písomnej a reálne realizácie nie sú vidieť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

INDIVIDUÁLNE ŠPORTY NELÁKAJÚ 

„Nedá sa povedať, že by všetky deti odmietali akýkoľvek pohyb. Mnohé športujú,“ Radšej majú hry a kolektívne športy – v súčasnosti letia rôzne netradičné ako florbal, baseball, frisbee. Mnohé sa venujú aj futbalu, volejbalu a basketbalu. No je veľmi málo gymnastov, ľahkých atlétov, plavcov, judistov, boxerov a pod. Individuálne športy, kde sa treba vytrápiť, nadrieť, medzi deťmi neletia.“

LEN SA NESPOTIŤ! 

Príčiny sú v oveľa širších možnostiach trávenia voľného času ako kedysi a deti si z nich najradšej vyberajú tie, kde sa nevyžaduje pohyb. Trávia hodiny pred televízorom a pri počítačoch. „Internet priniesol veľa dobrého a užitočného, ale i veľa škodlivého pre organizmus – nielen detí, ale všetkých generácií,“ Oproti minulosti nastal obrovský obrat aj v prístupe k pohybovým aktivitám. Najmä dievčatá sa na telocviku nechcú namáhať, aby sa nespotili či si nepokazili mejkap... Neznášajú všetko, na čo treba vyvinúť veľké úsilie. „Kedysi chodili deti z telocviku spotené, pretože sa usilovali podávať maximálne výkony, súťažili medzi sebou a tí zdatnejší si tak vytvárali imidž. Dnes akoby sa nechceli prezentovať pohybovou aktivitou – byť najlepší v športe, to nič neznamená...“

Vladimír Homola

Vladimír Homola

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem ako konateľ spoločnosti. Vo voľnom čase sa venujem športu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu